آبان ۲۸, ۱۳۹۷ کد خبر : 7911 خبرها سیاست

اروپا ناجی اقتصاد ایران است؟

اروپا ناجی اقتصاد ایران است؟

صدای امروز، گروه سیاست- یک تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: «متاسفانه ما به غیر از طرح اروپایی‌ها گزینه‌های زیادی نداریم. زیرا واقعیت این است که همه دهان باز کردند که ایران را به نوعی بچاپند یا با کارت ایران بازی کنند؛ لذا اگر این طرح اروپایی‌ها اجرا نشود ما وارد بازی می‌شویم که دیگر کشور‌ها صرفا از ما سوءاستفاده می‌کنند و دستاورد خاصی برای ما نخواهد داشت؛ لذا تنها طرحی که می‌توان روی آن حساب کرد طرح اروپا است که طرف مقابل به دلیل مسائلی جز دوشیدن شیر ایران سعی دارد آن را اجرایی کند.

آیا اروپا برج عاج‌نشین شده است؟

 

پاسکاری اروپا درباره میزبانی از سازوکار ویژه ادامه دارد

علی خرم دیپلمات پیشین کشورمان اظهار کرد: «اروپایی‌ها این اراده را از خود نشان داده اند که قصد دارند یک سری اقدامات در خصوص ایران در برابر تحریم‌های ایالات متحده انجام دهند. البته انگیزه آن‌ها این نبود که می‌خواهند برای ایران فداکاری کنند. بلکه آن‌ها می‌خواهند از این طریق در برابر آمریکا ایستادگی کنند. آن‌ها معتقدند که دیر یا زود باید در برابر ایالات متحده قرار گیرند و به نوعی این بند ناف را از مادر قطع کنند؛ بنابراین مدت‌ها است که به این فکرند که بتوانند از سلطه دلار خارج شوند و ارتش اروپایی تشکیل دهند و مانع از این شوند که ایالات متحده برای آن‌ها تعیین تکلیف کند.»

وی ادامه داد: «حمایت از ایران هم در همین راستا است و سعی دارند یک سری اقدامات انجام دهند و تجربیات جدید کسب کنند و به نوعی خودشان را آزمایش کنند و ببینند می‌توانند از زیر سلطه ایالات متحده آمریکا خارج شوند یا خیر. به همین دلیل تا حدودی قول‌های اروپایی‌ها می‌تواند برای ما اطمینان بخش باشد که اروپایی‌ها در فکر این نیستند که چند میلیون یا چند میلیارد دلار با ایران رابطه تجاری دارند. موضوع این است که آن‌ها این انگیزه را دارند و سعی می‌کننند این انگیزه را به اجرا دربیاورند و یک ارزیابی انجام دهند و ببینید کجا‌ها نمی‌توانند در برابر آمریکا ایستادگی کنند و در کدام حوزه‌ها دستشان بازتر است.»

او افزود: «البته این در صورتی امکان پذیر است که ایرانی‌ها هم آن‌ها را همراهی کنند. یک نکته‌ای که ما همیشه در ایران به آن بی‌توجهی می‌کنیم همین تعامل و همکاری است. ما همیشه انتظار داریم دیگران برای ما کاری انجام دهند و از این جنبه قضیه که ما هم در این رابطه وظایف و مسئولیت‌هایی داریم، غافل هستیم. الان در خصوص اروپا هم وضعیت از همین قرار است و انتظار داریم که آن‌ها یکطرفه خود را قربانی ایران کنند و اصلا حاضر نیستیم کوچکترین خواسته آن‌ها را برآورده کنیم؛ لذا اگر ایران بتواند با اروپایی‌ها به خوبی همکاری کند، آن‌ها تنها گزینه‌ای هستند که برخلاف روسیه و چین و هند و… سعی ندارند از ایران سوءاستفاده کنند. واقعیت این است که تمام این کشور‌ها که نام بردم صرفا برای تامین منافع خودشان و به نوعی دوشیدن شیر ایران سعی دارند نظر ایران را جلب کنند.»

این استاد دانشگاه تصریح کرد: «بنابراین به نظر من صحبت‌های آقای عراقچی به این معنی است که هنوز تلاش‌های اروپا برای ایران امیدوارکننده است. یعنی اینگونه نیست که به صفر رسیده باشند. زیرا به هرحال در شرایطی که همه می‌خواهند با ایران به صورت تهاتری معامله کنند، اروپایی‌ها قصد دارند یک سازوکاری ترتیب دهند مبنی بر اینکه حسابی به نام ایران باز شود و همه در صورت خرید نفت یا کالا، پول را به آن حساب واریز کنند تا ایران بتواند از آن استفاده کند و به نوعی ارز به ایران برگردد. این در حالی است که باقی کشور‌ها تاکید دارند باید پول در کشور باقی بماند و هر زمانی که آن‌ها موافقت کردند ایران بتواند این پول را برداشت کند یا در ازای آن کالا دریافت کند. یعنی می‌خواهم بگویم تفاوت زیادی میان روش اروپایی‌ها با روش روسیه و چین وجود دارد.»

آیا اروپا ناجی اقتصاد ایران است؟
وی در ادامه افزود: «اما وجه دیگر این ماجرا این است که ایران نمی‌خواهد برجام را رها کند، زیرا هنوز برای ما منافعی دارد. این وضعیت برای اروپایی‌ها هم صدق می‌کند، زیرا برجام برای آن‌ها هم از لحاظ امنیت بین‌المللی منافعی دارد؛ لذا هنوز طرفین ماجرا امید دارند که با حفظ برجام این منافع همچنان تامین شود؛ لذا تمام سعی خود را می‌کنند که این سازوکار اروپایی‌ها اجرایی شود. اما باز هم من تاکید می‌کنم که ما هم باید در این میان اقداماتی انجام دهیم یک نیم نگاهی به خواسته‌های اروپایی‌ها داشته باشیم. به هرحال این یک بده بستان است و اگر می‌خواهیم منافعمان تامین شود باید هزینه‌ای پرداخت کنیم و بهتر است این دیدگاه را که صرفا اروپایی‌ها باید تمام اقدامات لازم را انجام دهند را کنار بگذاریم و منطقی‌تر با ماجرا روبرو شویم.»

این تحلیلگر مسائل بین‌الملل در خصوص اینکه برخی معتقدند فرانسویی‌ها بعد از دیدار وزیر خارجه‌شان با مایک پمپئو با آمریکایی‌ها به توافقاتی رسیده اند و الان سعی در مانع تراشی برای اجرای طرح اروپا دارد گفت: «ببینید اینکه کشور‌های اروپایی نسبت به طرح مطرح شده دیدگاه متفاوتی دارند را من هم قبول دارم، اما اینگونه نیست که بگوییم فرانسوی‌ها به دنبال مانع تراشی هستند یا با آمریکا علیه ایران و طرح مورد بحث به توافق رسیده اند. زیرا در همین صدمین سالگرد جنگ جهانی که هفته پیش برگزار شد هم دیدیم که ماکرون رئیس جمهور فرانسه موضوع گیری سختی در برابر ترامپ اتخاذ کرد و او بود که جواب دیدگاه‌های رئیس جمهور ایالات متحده را می‌داد. ضمن اینکه آن‌ها هم موافق تشکیل ارتش اروپایی هستند؛ لذا من فکر نمی‌کنم توافقی علیه ایران با امریکا انجام داده باشند و همچنان اختلافاتشان پابرجا است.»

خرم در پاسخ به این سوال که اگر ایران از اروپا ناامید شود و طرح آن‌ها اجرایی نشود، گزینه‌های ایران چه مواردی خواهد بود گفت: «متاسفانه ما گزینه‌های زیادی نداریم. زیرا واقعیت این است که همه دهان بازکردند که ایران را به نوعی بچاپند یا با کارت ایران بازی کنند؛ لذا اگر این طرح اروپایی‌ها اجرا نشود ما وارد بازی می‌شویم که دیگر کشور‌ها صرفا از ما سواستفاده می‌کنند و دستاورد خاصی برای ما نخواهد داشت؛ لذا تنها طرحی که می‌توان روی آن حساب کرد طرح اروپا است که طرف مقابل به دلیل مسائلی جز دوشیدن شیر ایران سعی دارد آن را اجرایی کند.»

منبع:فرارو

لینک کوتاه : http://sedayeemrouz.ir/?p=7911

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر


طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال