مرداد ۸, ۱۳۹۷ کد خبر : 323 گیلان شناسی

سوسن چلچراغ را کجا ببینیم؟

سوسن چلچراغ را کجا ببینیم؟

صدای امروز، گیلان شناسی- همانطور که گفته شد این گل، بومی کشور ایران است اگرچه در برخی از نقاط کشور آذربایجان نیز به صورت بسیار نادری رشد می کند. به دلیل حفاظت های نادرست گذشته، گیاه سوسن چلچراغ امروزه تنها در یکی از روستاهای استان گیلان به نام داماش دیده می شود. شما برای دیدن این گل می توانید به این روستا رفته و البته یادتان باشد که فصل خرداد و تیر (بیشتر این گل در فصل خرداد ماه قابل مشاهده است) باید سفرتان را زمان بندی کنید.

سوسن چلچراغ داماش

روستای داماش

روستای داماش، زادگاه سوسن چلچراغ در استان گیلان و در دامنه های ارتفاعات البرز واقع شده است. این روستا از توابع بخش عمارلو شهرستان رودبار است که از لحاظ موقعیتی می توان آن را در جنوب شرقی رودبار پیدا کرد. در قدیم داماش تنها منطقه ای ییلاقی بود که اهالی جیرنده ماه هایی از سال را در اینجا می گذارندند اما امروزه این روستا ساکنین دائمی نیز دارد. اهالی داماش را معمولا با لباس های زیبای محلی مشاهده می کنید که به آن افتخار می کنند. اگر شانس نصیبتان شود و یک مراسم عروسی یا جشنی را در روستا ببینید، دیدن مردم محلی با لباس های زیبایشان، تجربه ای به یاد ماندنی برایتان خواهد شد.

روستای داماش
  • آب و هوا: مانند روستاهای ییلاقی دیگر، داماش نیز بهار و تابستان معتدل و رو به خنکی دارد که  سفر و زندگی در آن را لذت بخش می کند. فصل های پاییز و زمستان این روستا نیز سرد و خنک هستند که اگر لوازم طبیعت گردی مناسب فصل زمستان دارید، می توانید به این روستا آمده و از آن بازدید کنید.
  • زبان: مردم روستای داماش به گویش دیلمی یکی از گویش های کناره دریای کاسپین صحبت می کنند.
  • شغل: بیشتر مردم روستا به باغداری، دامداری و پرورش طیور مشغولند و البته افرادی نیز صنایع دستی را دنبال می کنند. برخی از مردم در فصولی که گردشگر در آنجا زیاد است، به خدمات گردشگری و فراهم کردن اقامت در خانه های محلی می پردازند.
  • غذاهای محلی: از آنجایی که غذاهای شمالی بسیار خوشمزه و لذیذ است، این روستا هم غذاهایی دارد که اصلا نباید از دست دهید. برای مثال می توان به قیمه پلو، سیاه قاتق یا فسنجان (ترکیبی از گردوی کوبیده شده، گوشت مرغابی یا انواع دیگر ماکیان و گاهی گوشت قرمز، رب انار و غیره)، کباب ششلیک، کباب برگ، کباب چنجه و … می باشد که می توانید آن ها را در رستوران های روستا یا خانه های محلی میل کنید.
مردم محلی روستای داماش

بازارچه های محلی

بیشتر اوقات در فصل بهار و پاییز که آب و هوای روستا به گونه ایست که گردشگران زیادی به آن سفر می کنند، بازارچه های محلی برگزار می شود که در آن می توانید گوش به موسیقی محلی توسط سازهایی همچون تنبک، تنبور، نی، کمانچه و سنتور نواخته می شود. همچنین مردم با لباس های بسیار زیبای محلی در آن شرکت کرده و مراسم خاصی مانند طناب کشی، چوب بازی، کشتی گیله مردی و … برگزار می کنند. اگر هم که در خرداد ماه می توانید به این روستا بروید، دیدن گل سوسن چلچراغ تجربه ای فراموش نشدنی خواهد بود.

مراسم جشن در روستای داماش

اقامت در روستا

امروزه به خاطر رونق گردشگری در این محله می توان خانه های محلی را پیدا کرد که برای اقامت به شما اجاره می دهند. البته تعداد این خانه ها چندان نیست و نمی توان تضمین کرد که هر زمانی که از روستای داماش دیدن کنید، می توانید اقامت در خانه محلی پیدا کنید. اما به هر حال بسیاری از طبیعت گردان هم هستند که ترجیح می دهند در طبیعت سبز این روستا که زادگاه سوسن چلچراغ نیز هست، کمپ برپا کرده و زیر سقف آسمان، این منطقه را زندگی کنند.

لینک کوتاه : http://sedayeemrouz.ir/?p=323

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر


طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال