آبان ۲۷, ۱۳۹۷ کد خبر : 7824 خبرها سیاست

سیلی سیاسی به شهردار شهرساز

سیلی سیاسی به شهردار شهرساز

صدای امروز، گروه سیاست- با انتخاب حناچی، مخالفان سیاسی شورای شهر دستور کار خود را از حمله به آخوندی به حمله به حناچی تغییر دادند
روز‌های سخت پیروز حناچی آغاز شده است. تنها چند ساعت بعد از انتخاب شهردار جدید، رقیب سیاسی دستور کار خود را تغییر داد و قامت آکادمیک حناچی را هدف حملات خود کرد.
سیلی سیاسی به شهردار شهرساز
فرارو- روز‌های سخت پیروز حناچی آغاز شده است. شورای شهر پنجم هفته گذشته تصمیم گرفت بعد از دو انتخاب قبلی خود این بار برای اداره شهر تهران سراغ یک متخصص شهرسازی برود. پیروز حناچی در حرفه خود تا سطح معاونت وزیر و معاونت شهرداری را تجربه کرده بود. اما صندلی چرخانی که حناچی امروز بر روی آن می‌نشیند همان است که محمود احمدی‌نژاد را بعد از دو سال شهرداری و بدون داشتن سابقه سیاسی رئیس دولت کرد.

جای مردان سیاست …
با روی کار آمدن شورای تمام اصلاح‌طلب نگاه‌ها به سوی مدیران و سیاستمداران اصلاح‌طلب خیره شد. محمدعلی نجفی بعد از هفت ماه پای بیماری اش را به میان کشاند و با اصرار استعفا داد. البته اصلاح‌طلبان اکثر هم‌جناحی‌های او معتقدند بیماری بهانه بود و علت استعفای نجفی فشار‌های سیاسی بود. بعد از ماجرای نجفی، شورایی سال گذشته ژنرال‌های جریان سیاسی خود را کاندیدای شهرداری کرده بود ناگهان انتخاب‌های خود را غیرسیاسی کرد. شاید شورا می‌خواست فشار سیاسی باعث رفت و آمد دیگر در شهرداری نشود. اما محمدعلی افشانی که بعد از نجفی آمده بود زودتر از او خانه نشین شد. با تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان محمدعلی افشانی بعد از پنج ماه شهرداری در خانه خود مشغول است. در بین این رفت و آمد‌ها رقیب که در گذشته انتقاد اصلاح‌طلبان به مدیریت شهری شورا و شهرداری را نمی‌پذیرفت مدیران جدید را ناکارآمد توصیف می‌کرد.


 پیروز حناچی شهردار تهران شد


دستور کار تغییر کرد: این بار حمله به حناچی
ظاهرا با آمدن سومین شهردار، دستور کار جریان رقیب همان است اما فقط سوژه تغییر کرده است. این موضوع را می‌شد از همان هفته گذشته که عباس آخوندی به شهرداری نزدیک شده بود مشاهده کرد. بعد از آنکه مشخص شد عباس آخوندی و پیروز حناچی هرکدام شانس ۵۰ درصدی برای شهردار شدن دارند، فضاسازی رسانه‌های اصولگرا علیه آخوندی شدت گرفت.
سیلی سیاسی به شهردار شهرساز

 حناچی چگونه شهردار شد؟


سرانجام در روز انتخاب شهردار حناچی پیروز میدان شد و با یک رای بیشتر به شهرداری رفت. اما داستان حمله به شهردار تمام نشد. تنها چند ساعت بعد از انتخاب شهردار جدید، رقیب سیاسی دستور کار خود را تغییر داد و قامت آکادمیک حناچی را هدف حملات خود کرد. در ساعت‌های اولیه مخالفان در شبکه‌های مجازی گفتند پیمان حناچی برادر شهردار منتخب از کادر آموزش سازمان مجاهدین خلق (منافقین) است.

سیلی سیاسی به شهردار شهرساز
واکنش پیروز حناچی توئیت کردن این آیه‌ای از قرآن بود: مبادا دشمنی با گروهی از مردم شما را به بی‌عدالتی کشاند، به عدل و داد رفتار کنید که این به تقوا نزدیک‌تر است.

سوژه دیگر مخالفان حناچی بخشی از اظهارات او بوده که در آنجا بر استفاده از نیرو‌های متخصص خارجی در حوزه شهرسازی تاکید می‌کند. پیروز حناچی در این ویدئو می‌گوید: “به بهترین متخصصان برای اداره امور شهر نیاز داریم. ما برای تیم ملی مربی خارجی می‌گیریم. مگر شهرسازی کشور از تیم ملی کشور کمتر است؟ ” در ادامه تصویر برخی از این فضاسازی‌ها را مشاهده می‌کنید.

سیلی سیاسی به شهردار شهرساز
سیلی سیاسی به شهردار شهرساز

 ۱۰ سیاست شهردار جدید برای پایتخت


بعد از این فضاسازی عمومی شهرداری تهران اعلام کرد: “فیلمی که به تازگی از حناچی شهردار جدید تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، در حاشیه انتخابات دانشکده فنی دانشگاه تهران و در زمان معاونت معماری و شهرسازی او ضبط شده و حناچی در آن بر انتقال دانش و تجربیات کارشناسان خارجی به کشور پرداخته است. همان طور که در برنامه‌های حناچی ذکر و در کمیسیون‌های مختلف شورای شهر به بحث و بررسی گذاشته شد، تاکید شهردار منتخب تهران در تمامی حوزه‌های شهری بر استفاده و تکیه بر توانمندی‌های داخلی است. تدریس در دانشگاه و تربیت متخصصان داخلی که یکی از مشغولیت‌های حناچی در سال‌های اخیر است نیز در همین راستا انجام می‌شود. با این وجود، بدیهی است به دلیل زیست شهروندان در این دوره در دهکده جهانی و ارتباط روزافزون متخصصان و کارشناسان حوزه‌های مختلف با یکدیگر فارغ از قومیت و ملیت آن ها، شهردار منتخب تهران در کنار تکیه بر توانمندی‌های داخلی، انتقال تجربیات کارشناسان خارجی را در برخی زمینه‌ها مناسب می‌داند. “
وزیر کشور درباره حناچی استعلام کرده است
حمله به حناچی با این اظهارات در حالی است که او هنوز بر کرسی شهرداری ننشسته است. با وجود آنکه رقبای سیاسی شورای شهر تلاش می‌کنند با وسط کشیدن پای برادر حناچی شهردار سوم را هم کنار بگذارند، اما دیروز محمدعلی وکیلی، عضو هیات رئیسه مجلس گفت: شنیده هایش حاکی از آن است که وزارت کشور حکم پیروز حناچی را تأیید و صادر کرده است.

حسن رسولی از اعضای شورای شهر تهران نیز به فرارو می‌گوید: “همه ۲۱ نفر اعضای شورای شهر پیگیر دریافت حکم حناچی از وزیر کشور هستند. تا جایی که می‌دانم آقای رحمانی فضلی درباره آقای حناچی استعلام کرده و پیش‌بینی می‌کنم به زودی قرار است حکم شهردار صادر شود. گرفتن استعلام جزء اختیارات وزیر کشور است. آقای رحمانی فضلی در مورد آقای افشانی که معاون خودش بوده استعلام نکردند. ”

جمهوری اسلامی وزیری داشته که برادرش اعدام شده است
این عضو شورای شهر در ارتباط با فضاسازی‌هایی که بلافاصله بعد از انتخاب شهردار درباره حناچی صورت گرفت نیز می‌گوید: “برادر آقای حناچی بیش از ۳۰ سال است که هیچ تماسی با خانواده نداشته است. او پیش از این سال‌ها تنها یک بار با خانواده تماس گرفته بود که البته توسط خانواده و به خصوص مادرش عاق شد. اتفاقاتی مثل مبارزه نیرو‌های انقلاب با طیف وسیعی از سازمان‌ها و گروهک‌های ضدانقلاب در دهه ۶۰ دامن بسیاری از خانواده‌ها را گرفته است. ما در جمهوری اسلامی وزیری داشتیم که برادرش اعدام شد. خانواده بزرگانی مثل مرحوم آیت الله گیلانی و … نمونه‌ای از این نزاع‌های خانوادگی هستند. نهاد‌های اطلاعاتی و امنیتی هم در گذشته و هم حالا نسبت به این موضوع اشراف اطلاعاتی دارند. اما مطرح شدن این مساله در این برهه زمانی به اهمیت حوزه مدیریت شهری و شهرداری برمی گردد. البته میزان فضای رسانه‌ای نسبت به انتخاب ما درباره آقای حناچی در مقایسه با آقایان نجفی و آخوندی به مراتب کمتر است.”

تضعیف حناچی با نقاط قوتش
عضو شورای شهر تهران درباره اظهارات حناچی در مورد به کار گرفتن از متخصصین خارجی نیز می‌گوید: “ظاهرا دست مخالفین آقای حناچی خیلی خالی است که این مساله که نقطه قوت آقای حناجی است را برای تضعیف او به کار می‌برند. ما به جز تیم ملی در دیگر موارد هم از دانش و تجربه کشور‌های دیگر استفاده می‌کنیم که اصلا در کشور مرسوم است. من زمانی که استاندار خراسان بودم برای پروژه‌هایی از تجربه نیرو‌های خارجی استفاده می‌کردیم. توصیه دین مبین اسلام هم این است که “اطلبوا العلم و لو بالصین. ” صحبت‌های آقای حناچی به معنای بی‌اعتنایی به ظرفیت داخلی نیست. اما شهرداری پایتخت نهاد بزرگی است و ما باید در این اندازه تحمل انتقادات را داشته باشیم. “

منبع:فرارو

لینک کوتاه : http://sedayeemrouz.ir/?p=7824

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر


طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلا - فروش ویلا - ویلا شمال